Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw wyrzeczenia, potem jedność

19 marca 1996 | Świat | MW

W krajach członkowskich Unii Europejskiej przeciwnicy unii walutowej stanowią 37 proc. badanych. Za unią opowiedziała się połowa spośród ankietowanych.

Najpierw wyrzeczenia, potem jedność

Maria Wągrowska

Najbardziej kontrowersyjną dziedziną współpracy krajów Unii Europejskiej jest realizowana od 6 lat unia monetarna. W żadnej innej dziedzinie nie odzwierciedla się w równym stopniu największy dylemat UE. Jest to pytanie o granicę pomiędzy ścisłą współpracą -- tak by gwarantowała ona wszystkim sukces gospodarczy -- a zagrożeniem suwerenności państw narodowych podejmowanymi centralnie decyzjami. Powstanie wspólnej waluty stwarza największą szansę na pełną integrację. Z drugiej strony proces ujednolicenia pieniądza może doprowadzić do podziałów wewnątrz obecnej "15" na kraje lepsze i gorsze. Również przyszłe miejsce Polski w UE zależy w największym stopniu od tempa i skutków unii monetarnej. Poza tym wspólna waluta ma duże znaczenie symboliczne dla społeczeństw państw Unii.

Z wszystkich tych względów w debacie o unii monetarnej, która trwa od kilku lat na Zachodzie, a dziś zaczyna obejmować Europę Środkowowschodnią i kraje basenu Morza Śródziemnego, dużą rolę odgrywają nie tylko argumenty ekonomiczne, ale także polityczne; nie tylko racje, lecz również emocje....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 703

Spis treści
Zamów abonament