NIK a spółki: spór o ustawowe kompetencje
NIK a spółki: spór o ustawowe kompetencje
W podmiotach działających "z udziałem mienia państwowego"
Wojciech J. Katner
W niektórych publikacjach ostatnich dni pojawiły się wątpliwości co do uprawnień Najwyższej Izby Kontroli wkraczania z kontrolą do podmiotów niepaństwowych. Osią problemu stało się sformułowanie art. 2 ust. 3 pkt 4 nowej ustawy o NIK z 1994 r. (Dz. U. z 1995 r. nr 13, poz. 59) , w którym jest mowa o prawie kontroli działalności jednostek organizacyjnych i podmiotów gospodarczych, "które działają z udziałem mienia państwowego lub komunalnego albo rozporządzają takim mieniem".
Wahałem się, czy powinienem wziąć udział w tej dyspucie, z racji pełnionego stanowiska państwowego i możliwego obwiniania o brak obiektywizmu. Sądzę jednak, że tym się nie należy kierować, a sprawowane jednocześnie obowiązki kierownika Katedry Prawa Gospodarczego i Handlowego oraz profesora Uniwersytetu Łódzkiego są wystarczającą podstawą do zajęcia stanowiska dotyczącego istoty spółki handlowej, znaczenia i własności kapitału, działania z udziałem czyjegoś mienia w kapitale spółki itd.
Trzy założenia
Na początek sformułujmy trzy założenia. Po pierwsze -- zagadnienie nie może być oczywiście rozpatrywane według tytułu artykułów w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta