Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma strategicznej sprzeczności

21 marca 1996 | Świat | ST

O stosunkach Polska -- Rosja. Polemika z tekstem "Umiejętność bycia sobą" Sławomira Popowskiego i Agnieszki Magdziak-Miszewskiej.

Nie ma strategicznej sprzeczności

Stanisław Trepczyński

W "Rzeczpospolitej" z 7 marca br. ukazał się obszerny artykuł na temat stosunków Polski z Rosją, pod którym podpisanych jest dwoje autorów: Agnieszka Magdziak-Miszewska, w latach 1991--95 radca-minister pełnomocny w Ambasadzie RP w Moskwie, i , znany publicysta tej gazety o sprawach rosyjskich. O ile publikacje tego ostatniego, nawet jeśli polemiczne, utrzymane są w zasadzie w tonie rzeczowym i cechuje je duża znajomość tematu, o tyle wymieniony artykuł szokuje przedstawionymi w nim poglądami, nad którymi nie można przejść do porządku dziennego. Należy przypuszczać, że pochodzą one głównie spod pióra Pani Magdziak-Miszewskiej.

Linią przewodnią artykułu jest teza o "strategicznej sprzeczności interesów Polski i Rosji". Włosy stają dęba na głowie z przerażenia na takie dictum! Co to znaczy bowiem "strategiczna sprzeczność interesów"? Ano, mówiąc po prostu, że podstawowe i długofalowe dążenia Polski i Rosji są całkowicie odmienne, nawzajem się wykluczają, są sobie przeciwstawne. Oba państwa dążą do sprzecznych celów, to, co jest dobre dla jednego z nich, jest złe dla drugiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 705

Spis treści
Zamów abonament