Hormonalny zamęt
Hormonalny zamęt
Kobiety, które po menopauzie stosują hormonalną terapię zastępczą, polegającą na łączonym stosowaniu estrogenów i progestagenów, nie są bardziej narażone na działanie niepożądane niż te panie, które stosują wyłącznie jeden hormon. Takie oświadczenia wydała Brytyjska Rada Badań Medycznych, powołując się na najnowsze ustalenia. Specjaliści zastrzegają się jednak, że niezbędne są dalsze wieloletnie obserwacje, by stwierdzić, jaki wpływ mają obie metody leczenia na zmniejszenie ryzyka chorób serca, osteoporozy i raka piersi. Takie badania dopiero będą prowadzone.
Jak pisze agencja Reutera, w Wielkiej Brytanii co piąta kobieta poddaje się zastępczej terapii hormonalnej (w Polsce najwyżej kilka procent) . Leczenie z użyciem jednocześnie obu hormonów zaczęto stosować, by zmniejszyć ryzyko raka trzonu macicy (przerostu śluzówki macicy) . Wątpliwości wkradły się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta