Retroaktywność po europejsku i po polsku
Retroaktywność po europejsku i po polsku
Niepewność co do wysokości podatków, które mamy płacić, staje się stałym elementem polskiego życia. Wobec tego nie od rzeczy będzie przypomnieć, jak Trybunał Konstytucyjny reaguje, gdy polski ustawodawca w jaskrawy sposób narusza zasady sztuki stanowienia prawa i nakłada podatek z mocą wsteczną, a także jak w podobnej sytuacji orzeka Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej z Luksemburga.
W związku z regulacją rynku cukru w UE wprowadzono opłatę wyrównawczą (elimination levy) . Prawo wspólnotowe bowiem nie nakłada bezpośrednio podatków sensu stricto, np. dochodowego, lecz jedynie ciężary o podobnym charakterze, tj. opłaty związane z polityką rolną lub cła.
Rolnictwo w Unii (przed Maastricht we Wspólnocie) należy do najbardziej (prze) regulowanych dziedzin gospodarki, co dotyczy także sektora cukrowniczego. Jednym z przejawów tej regulacji są subsydia eksportowe wypłacane podmiotom zbywającym nadwyżki cukru poza granicami Wspólnoty. Środki na subsydia pochodzą z nakładanych na cukrownie opłat wyrównawczych. W roku obrotowym od 1 lipca 1986 r. do 30 czerwca 1987 r. subsydia były wyjątkowo wysokie ze względu na niskie ceny cukru na rynkach światowych. Wobec tego 2 lipca 1987 r. (tj. już po zakończeniu roku obrotowego) Rada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta