"Aktywne" oddłużanie węgla
Posłowie w ogniu perswazji
"Aktywne" oddłużanie węgla
Za długi górnictwa węglowego w 2/ 3 odpowiadają, zdaniem lobby górniczego, kolejne rządy. Postępowania układowe stosowane przez spółki, a także umarzanie sporej części długów w ramach "niekonwencjonalnych metod oddłużania" węglowi szefowie określają jako metody pasywne. Proponują inne, aktywne ich zdaniem, sposoby rozwiązania problemu zadłużenia. Ponad 80 przedstawicieli górniczych wyższych sfer w miniony wtorek -- w Szczyrku, w hotelu Orle Gniazdo -- prezentowało swe podejście 8 posłom z podkomisji sejmowej do spraw polityki paliwowo-energetycznej i górnictwa. Inicjatorem i gospodarzem wyjazdowego posiedzenia komisji była Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa.
Jak dojść do rentowności
Warunkiem wszelkich koncepcji rozwiązania istniejącego obecnie zadłużenia jest, jak dowodzi GIPH, uzyskanie trwałej rentowności i płynności finansowej. Osiągnąć to można m. in. przez "urealnienie cen węgla", a jednym ze wskazywanych przez górnictwo sposobów jest "wdrożenie długookresowego harmonogramu wzrostu cen". Wedle GIPH, w latach 1996-2000 przyrost realnych cen węgla powinien kształtować się na poziomie od 4 do 5 proc. rocznie, po uwzględnieniu inflacji. Granicę przyrostu realnych cen węgla stanowić ma cena węgla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta