Uchwała Dumy Państwowej Rosji o przywróceniu ZSRR a prawo międzynarodowe
Uchwała Dumy Państwowej Rosji o przywróceniu ZSRR a prawo międzynarodowe
Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej podjęła 15 marca 1996 r. uchwałę uznającą za nieważne postanowienie Rady Najwyższej Rosyjskiej Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Radzieckiej z 12 grudnia 1991 r. wypowiadające umowę związkową o utworzeniu ZSRR z 1922 r. Uznano także za nieważne ratyfikowane tego dnia przez RSFRR porozumienie białowieskie z 8 grudnia 1991 r. Czy to jednostronne oświadczenie Rosji może spowodować odtworzenie ZSRR?
Rosja, Białoruś i Ukraina podpisały 8 grudnia 1991 r. porozumienie o utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw. W pierwszym zdaniu jego strony "konstatują, że Związek SRR jako podmiot prawa międzynarodowego oraz rzeczywistość geopolityczna kończy swoje istnienie". Porozumienie zostało ratyfikowane przez Białoruś i Ukrainę 10 grudnia 1991 r. , a przez Rosję właśnie 12 grudnia 1991 r. Przyłączyły się do niego następnie pozostałe republiki związkowe ZSRR. Uczyniły to 21 grudnia 1991 r. na szczycie w Ałma Acie. W podpisanej tego dnia deklaracji ałmaackiej wszystkie stwierdzają: "Z utworzeniem Wspólnoty Niepodległych Państw Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich kończy swoje istnienie. " Jedynie Gruzja przystąpiła do tych umów o wiele później. Wtedy bowiem na jej terytorium toczyła się wojna domowa i trudno było określić, który rząd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta