Kosztowna sprawa dla Europy
Choroba wściekłych krów
Kosztowna sprawa dla Europy
Niezależni eksperci weterynaryjni z całej Europy postanowili podczas obrad 22 bm. zalecić surowsze ograniczenia, a przede wszystkim nakazać ubój wszystkich zwierząt, które mogły mieć styczność z czynnikiem powodującym chorobę BSE. Jednocześnie rozszerzyła się grupa krajów, które zakazały importu brytyjskiego mięsa. Minister rolnictwa Wielkiej Brytanii Douglas Hogg nie wykluczył, że ubój wszystkich zwierząt mających więcej niż 30 miesięcy może okazać się konieczny. Gwałtowny spadek spożycia wołowiny na skutek szerzącej się psychozy może kosztować Unię Europejską co najmniej miliard dolarów.
Zalecenie niezależnych specjalistów z zakresu weterynarii zostanie przekazane 25 bm. Stałemu Komitetowi Weterynaryjnemu UE, który z kolei wypracuje własną opinię iprzedstawi ją Komisji Europejskiej, a ta podejmie odpowiednie decyzje i działania.
Co zrobią władze Unii
Według ekspertów władze Unii mają trzy możliwości. Po pierwsze, uznać, że działania rządu brytyjskiego, zwłaszcza trybowanie mięsa ze wszystkich kości u zwierząt mających więcej niż 2, 5 roku życia (czynnik BSE znajduje się głównie w kościach) są wystarczające. Taki wariant jest mało możliwy ze względu na rozszerzający się zakaz importu mięsa, a także po zaleceniach weterynarzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta