Europa w centrum
Biurowy biznes
Europa w centrum
Jeszcze na początku lat 90. znalezienie w centrum Warszawy biura na europejskim poziomie graniczyło z cudem. Polskie i zagraniczne firmy podbijały cenę na rynku nieruchomości, płacąc praktycznie każdą cenę za wynajęcie dużego pomieszczenia w centrum miasta, nawet jeśli było to tylko obszerne mieszkanie wzrujnowanej kamienicy. Teraz, choć ceny biur w stolicy nadal prawie dwukrotnie przewyższają koszt wynajęcia powierzchni biurowych w Wiedniu, Madrycie czy Sztokholmie i można je porównywać z cenami w Paryżu i Londynie, rynek nieruchomości biurowych powoli się stabilizuje.
Sprawcą tej zmiany jest trwający od kilku lat boom budowlany na rynku biurowców. Wraz zrosnącą z każdym rokiem liczbą nowo budowanych czy modernizowanych budynków rośnie standard biur i szansa na niższe ceny ich wynajęcia. Na początku lat. 90 w centrum Warszawy, oprócz Marriotta, był tylko jeden biurowiec na europejskim poziomie -- oddane do użytku w 1978 r. Intraco II. Dzisiaj europejskie kryteria klasy A, które jeszcze przed 4 laty były praktycznie nieosiągalne dla biurowych pomieszczeń w Warszawie, spełnia już kilkanaście budynków. Budynki tej klasy nie mogą liczyć więcej niż 10 lat użytkowania i powinny być zlokalizowane w promieniu 5 km od centrum (umownym punktem odniesienia jest PKiN) . Standard A zobowiązuje też do odpowiedniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta