Antidotum na epidemię nikotynizmu
Antidotum na epidemię nikotynizmu
Stefan Cebulski
Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996 r. nr 10, poz. 55) zacznie obowiązywać 1 maja 1996 r. Jest więc nieco czasu, aby przygotować się do prawidłowego jej stosowania.
Prace legislacyjne nad ustawą zapoczątkowała w czerwcu 1994 r. grupa 53 posłów o różnych orientacjach politycznych. W uzasadnieniu projektu wskazano, że z 12 mln Polaków palących papierosy 3 mln umrze przedwcześnie z powodu chorób odtytoniowych.
Na ogólnokrajowej konferencji pod koniec 1994 r. w Warszawie zorganizowanej przez Polską Akademię Nauk wespół z Centrum Onkologii (Instytut im. M. Curie-Skłodowskiej) prof. dr hab. med. Witold Zatoński podał, że według najnowszych badań w Polsce co drugi mężczyzna umiera przed osiągnięciem 63 lat. Wynika to z nałogowego palenia tytoniu i picia alkoholu oraz braku aktywności fizycznej i niewłaściwego sposobu odżywiania się (nadwaga występuje u blisko połowy mężczyzn i kobiet) .
Nowotwory złośliwe płuca i związana z tym nadumieralność zaliczają się do najwyższych na świecie.
Dzieje się tak mimo ostrzegania, że palenie tytoniu jest powodem utraty zdrowia, najczęstszą przyczyną chorób nowotworowych i zawałów serca.
Konieczne jest więc podjęcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta