Ochrona dziennikarskich źródeł informacji
Prosto ze Strasburga
Ochrona dziennikarskich źródeł informacji
Marek Antoni Nowicki
Dziennikarz William Goodwin z magazynu "Engineer" (Inżynier) otrzymał w listopadzie 1989 r. telefoniczną wiadomość od swego informatora na temat problemów finansowych dużej firmy brytyjskiej Tetra Ltd. Kilka dni później zadzwonił do dyrekcji, chcąc sprawdzić fakty i poprosić o skomentowanie uzyskanej informacji. Następnie napisał artykuł.
Tetra uważała, iż informacje posiadane przez Goodwina pochodziły z projektu poufnego planu uzdrowienia jej sytuacji ekonomicznej, który zaginął 1 listopada. Wzwiązku z tym zwróciła się do sądu o wydanie czasowego zakazu publikacji artykułu w "Engeneer". Sąd zgodził się z wnioskiem, nakazał również, aby Goodwin ujawnił swoje notatki, uznając to za konieczne "w interesie wymiaru sprawiedliwości" wrozumieniu art. 10 ustawy z 1981 r. o obrazie sądu. Chodziło o ustalenie tożsamości informatora i w ten sposób umożliwienie Tetrze podjęcia odpowiednich kroków wobec tej osoby w celu odzyskania zaginionego dokumentu.
Sąd Apelacyjny 12 grudnia 1989 r. oddalił odwołanie Goodwina od nakazu ujawnienia tożsamości informatora. Tak samo orzekła Izba Lordów. Przez cały czas dziennikarz odmawiał udzielenia żądanej informacji. W kwietniu 1990 r. ukarano go grzywną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta