Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Państwowy Nadzór Bankowy

24 kwietnia 1996 | Prawo | ŻS

Przed pierwszym czytaniem

Państwowy Nadzór Bankowy

Państwowy Nadzór Bankowy ma być centralnym urzędem administracji rządowej, nie podporządkowanym ani Ministerstwu Finansów, ani NBP.

Jego organizację, czynności i uprawnienia określi ustawa, której projekt przedstawi na najbliższym posiedzeniu pos. Waldemar Michna.

Złożyła go do laski marszałkowskiej grupa posłów. "Proponowane rozwiązania podnoszą rangę i pozycję czynności nadzoru bankowego" -- dowodzą. Podkreślają też, że ustawa umocni i poszerzy funkcje nadzorcze państwa nad działalnością banków.

Usytuowanie nadzoru bankowego na świecie jest różne. Jedne państwa zdecydowały się podporządkować tę instytucję Ministerstwu Finansów (Austria, Kanada, Japonia) , inne -- bankowi centralnemu (Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia) , w jeszcze innych działa on niezależnie (Belgia, Dania, Niemcy, Szwajcaria) . U nas PNB podlegałby premierowi.

Projekt zakłada całościowe uregulowanie czynności nadzorczych, poczynając od trybu powoływania banków (uzyskanie licencji) przez kontrolę prawidłowości ich funkcjonowania, przekształcenia i zmiany organizacyjne, postępowanie naprawcze aż do likwidacji i upadłości banku.

Czynności i uprawnienia

Rolą nadzoru bankowego będzie badanie płynności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 734

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament