Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

24 kwietnia 1996 | Kraj | EK

Informacje

Jan Paweł II, dla którego ekumenizm jest jednym z duszpasterskich priorytetów, chciałby, aby w trzecie tysiąclecie weszły Kościoły chrześcijańskie, jeśli nie pojednane, to przynajmniej bliższe przezwyciężeniu podziałów, zaś nowe tysiąclecie, by było okresem jedności chrześcijan. W zależności od rozumienia jedności, chrześcijanie są od niej bliżej lub dalej. Po kilkudziesięciu latach rozmów o pojednaniu mają jeszcze wiele przeszkód do pokonania, nie tylko teologicznych, ale także natury psychologicznej. Co widać także w praktycznej ekumenii w Polsce, dla której przełom 1989 roku nie został wykorzystany w stopniu zadowalającym wszystkich uczestników dialogu.

". .. aby byli jedno. .. "

Pełna jedność chrześcijan nie jest chyba możliwa. Przynajmniej z ludzkiego punktu widzenia, bo duchowni zaangażowani w ruch ekumeniczny (od greckiego oikoumene -- świat zamieszkały) podkreślają, że Kościół jest instytucją boską i z tej perspektywy wszystko jest możliwe. Niemniej w tej chwili wśród Kościołów uczestniczących w ekumenicznym dialogu nie ma nawet zgodności co do modelu, wizji jedności, do której zmierzają.

Ks. prof. Celestyn Napiórkowski, franciszkanin, teolog ekumeniczny: "Bracia luteranie proponują >>jedność w różnorodności<<, bracia prawosławni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 734

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament