Ile państwa, ile samorządu
Instytut Spraw Publicznych o rządowym projekcie reformy centrum
Ile państwa, ile samorządu
Sejmowa Komisja Nadzwyczajna od końca marca pracuje nad rządowym projektem 12 ustaw o reformie rządu i urzędów wojewodów. Dyskusje prowadzone podczas pierwszych posiedzeń komisji okazują się raczej wątłe, a stopień zrozumienia celów reformy administracyjnej jako całości -- raczej mały. Publiczny spór, jaki towarzyszy pracom sejmowym nad projektem, został -- niestety -- zdominowany przez stanowiska bardzo radykalne. Jedni bronią rządowej propozycji, jako zasadniczego kroku unowocześniającego administrację, dowodząc, że żadnemu rządowi od 1989 r. nie udało się przedstawić tak poważnego pakietu reform. Inni uznają, że zmiany mają być pozorowane i ukrywać wolę koalicji SLD -- PSL utrzymania struktur władzy, wywodzących się z modelu komunistycznego.
Reguła pomocniczości
Reformowanie wszelkiej władzy publicznej musi być podporządkowane zasadniczym regułom ustroju państwa. Dotychczasowe przepisy konstytucyjne, praktyka ustrojowa ostatnich lat oraz dopracowywany obecnie w Zgromadzeniu Narodowym projekt nowej konstytucji państwa przesądzają, że dwie spośród tych reguł powinny szczególnie silnie wpływać na przeobrażenia władzy wykonawczej (administracji) . Są to: reguła pomocniczości -- w odniesieniu do ustroju politycznego państwa i reguła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta