Oswajanie kapitalizmu
Wytrzymałość materiału, czyli Cemat-70
Oswajanie kapitalizmu
Elektronika miała swoje najlepsze dni na początku lat 70. Potem większość zakładów tej branży funkcjonowała ze zmiennym szczęściem, a w latach 90. sporo z nich musiało zaprzestać działalności. Niektóre, jak właśnie Cemat, przetrwały, a nawet wiedzie im się stosunkowo nieźle.
Elektroniczne zagłębie miało kiedyś powstać na warszawskim Służewcu, na bazie istniejącej od końca lat 50. fabryki półprzewodników TE-WA. W 1970 roku utworzono strukturę pod nazwą Naukowo-Produkcyjne Centrum Półprzewodników, w skład której wchodziły przedsiębiorstwo produkcyjne, ośrodki i instytuty naukowe. W NPCP znalazł się również Ośrodek Materiałów Półprzewodnikowych z zakładem doświadczalnym, ale ta część wielkiej struktury szybko wyodrębniła się jako oddzielne Naukowo-Produkcyjne Centrum Materiałów Półprzewodnikowych i wyniosła ze Służewca.
Polska dolina krzemowa
W okolicach Huty Warszawa -- w północnej części stolicy, w pobliżu największego w Polsce cmentarza -- w połowie lat 70. zainwestowano w solidne centrum przemysłowe, które miało stać się polską doliną krzemową. Bo materiały półprzewodnikowe to przede wszystkim krzem, pierwiastek o wspaniałych właściwościach półprzewodzenia. Krzem jest niezbędny do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta