Odchudzanie Cegielskiego
Niełatwo być symbolem
Odchudzanie Cegielskiego
W tym roku mija 150 lat od chwili, gdy Hipolit Cegielski -- wbrew rozpowszechnionemu mniemaniu wcale nie przemysłowiec, tylko nauczyciel filologii klasycznej pozbawiony przez Niemców pracy za działalność polityczną -- założył w Poznaniu tzw. handel żelazny, czyli sklep z wyrobami metalowymi. Wkrótce sklep przekształcił się w warsztat, a następnie fabryczkę maszyn rolniczych zatrudniającą 79 pracowników. Takie były początki jednego z największych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce noszącego obecnie nazwę H. Cegielski-Poznań Spółka Akcyjna.
Niełatwo być symbolem, a takim jest i chyba długo jeszcze pozostanie HCP. Bo to nie tylko historia polskiego przemysłu. To także czerwiec '56 i burzliwe lata 1980-81. Symbol z trudem poddaje się przekształceniom niezbędnym w gospodarce rynkowej. Najtrudniej znaleźć takie rozwiązania, które nie budziłyby protestu kilkutysięcznej, w dwóch trzecich należącej do związków zawodowych, załogi.
Bez zwolnień grupowych
Jeszcze niedawno poznański gigant składał się z kilkunastu wydziałów, a każdy z nich mógłby być oddzielną dużą fabryką. Z siedziby na Wildze zarządzało się także filiami m. in. w Środzie Wlkp. , Bolechowie, Węgrowcu, Kostrzyniu i Śremie, z których tylko ta ostatnia zatrudniała ok. 3 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta