Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

EMU i duch niemieckiej przeszłości

08 maja 1996 | Ekonomia | AK

EMU i duch niemieckiej przeszłości

Anatole Kaletsky

Kanclerz Helmut Kohl powiedział, że od zawarcia unii ekonomicznej i walutowej w Europie zgodnie z traktatem z Maastrichtu zależy, "czy będzie wojna czy pokój w XXI wieku". Słowa te, mimo że wypowiedziane przez lidera Niemiec w najbardziej zniszczonym wojną kraju Europy Zachodniej jakim była Belgia, zostały szybko zapomniane w potoku prognoz gospodarczych i statystyk walutowych, które stanowią zasadniczą część dyskusji o Europejskiej Unii Walutowej (EMU) .

Nawet przeciwnicy EMU, łącznie ze mną, koncentrują się na zagrożeniach gospodarczych, jakie niesie ze sobą unia walutowa. Rygorystyczne kryteria budżetowe i polityka deflacyjna narzucona przez traktat z Maastrichtu są uznawane za jedną z przyczyn pogorszenia koniunktury gospodarczej w Europie, wzrostu bezrobocia i zagrożenia pokoju społecznego. Co więcej, jest to również groźne dla słabych gospodarek wschodnioeuropejskich partnerów Unii i dla spójności samej Europy Zachodniej, gdyż może doprowadzić do podziału Unii na dwa regiony: 6-7 państw skupionych wokół Francji i Niemiec, należących do EMU oraz Wielkiej Brytanii, Danii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i innych państw pozostających poza tym związkiem.

EMU będzie poważną...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 745

Spis treści
Zamów abonament