EMU i duch niemieckiej przeszłości
EMU i duch niemieckiej przeszłości
Anatole Kaletsky
Kanclerz Helmut Kohl powiedział, że od zawarcia unii ekonomicznej i walutowej w Europie zgodnie z traktatem z Maastrichtu zależy, "czy będzie wojna czy pokój w XXI wieku". Słowa te, mimo że wypowiedziane przez lidera Niemiec w najbardziej zniszczonym wojną kraju Europy Zachodniej jakim była Belgia, zostały szybko zapomniane w potoku prognoz gospodarczych i statystyk walutowych, które stanowią zasadniczą część dyskusji o Europejskiej Unii Walutowej (EMU) .
Nawet przeciwnicy EMU, łącznie ze mną, koncentrują się na zagrożeniach gospodarczych, jakie niesie ze sobą unia walutowa. Rygorystyczne kryteria budżetowe i polityka deflacyjna narzucona przez traktat z Maastrichtu są uznawane za jedną z przyczyn pogorszenia koniunktury gospodarczej w Europie, wzrostu bezrobocia i zagrożenia pokoju społecznego. Co więcej, jest to również groźne dla słabych gospodarek wschodnioeuropejskich partnerów Unii i dla spójności samej Europy Zachodniej, gdyż może doprowadzić do podziału Unii na dwa regiony: 6-7 państw skupionych wokół Francji i Niemiec, należących do EMU oraz Wielkiej Brytanii, Danii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji i innych państw pozostających poza tym związkiem.
EMU będzie poważną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta