Równouprawnienie niepełnosprawnych
Przed pierwszym czytaniem
Równouprawnienie niepełnosprawnych
Żaneta Semprich
Założenia rządowego projektu ustawy orehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie odbiegają od założeń ustawodawstwa Wspólnot Europejskich -- twierdzi pełnomocnik rządu ds. integracji europejskiej.
Licząca pięć lat ustawa z 9 maja 1991 r. o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych była już nowelizowana ośmiokrotnie i nadal uchodzi za -- mówiąc najoględniej -- niedoskonałą. Projekt, który ma być rozpatrzony na obecnym posiedzeniu Sejmu, wykorzystuje dotychczasowe doświadczenia, wychodzi naprzeciw projektowanym zmianom w systemie ubezpieczeń społecznych, zakłada reformę orzecznictwa inwalidzkiego -- podkreślają autorzy. Jego intencją jest też zharmonizowanie definicji dotyczących niepełnosprawności i regulacji z nią związanych z prawem przyjętym w państwach Unii Europejskiej. Uchwalenie ustawy ma usunąć legislacyjne przeszkody uniemożliwiające ratyfikację konwencji i zaleceń Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczących zatrudniania i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Znaczny, umiarkowany, lekki
Projektowana ustawa reguluje zasady orzekania o niepełnosprawności wyłącznie dla celów nieubezpieczeniowych; orzekanie o inwalidztwie należy do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta