Bombowe przesyłki
Bombowe przesyłki
Każdego roku przemysł jądrowy "puszcza" w świat ok. 38 milionów przesyłek z materiałami promieniotwórczymi. Wędrują koleją lub morzem do centrów przerobu paliwa. W ciągu 25 lat przejechały około 30 milionów kilometrów.
Dane dotyczące ryzyka transportu paliwa jądrowego i związanych z nim materiałów promieniotwórczych wykazują, że jest ono bliskie zeru. Wszystkie przedsięwzięcia dotyczące tego typu przewozów są zgodne z zaakceptowanymi wskali międzynarodowej standardami bezpieczeństwa, które są stale uzupełniane.
Greifswaldzkie paliwo poszło w świat
Obecnie sto nie wykorzystanych prętów paliwowych z elektrowni atomowej NORD w Lubminie pod Greifswaldem, będącej w stanie likwidacji, zostanie przetransportowanych do USA. Pręty mają być w Ameryce rozdzielone i przetworzone.
Najprawdopodobniej transport prętów paliwowych odbędzie się drogą morską przez Atlantyk -- podała agencja DPA, powołując się na rzecznika elektrowni. Przewozem zajmie się filia kolei niemieckich Nuclear Cargo Service, która zorganizuje wywóz prętów ciężarówkami z terenu greifswaldzkiej elektrowni, położonej ok. 80 km od Szczecina.
Jak już pisaliśmy, pod koniec minionego roku wyłączono ostatni z reaktorów największego na świecie zespołu elektrowni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta