Maj na wyspie Afrodyty
Maj na wyspie Afrodyty
Rozmaite miejsca na świecie przyciągają turystów nie tylko urokami krajobrazu czy pięknem architektury, ale też mitami, legendami przeszłości, sławnymi postaciami historycznymi czy literackimi. Wiedeń i Salzburg wabią Mozartem, Praga Kafką, Majorka Chopinem i George Sand. Cypr znany jest jako wyspa Afrodyty. Na każdej mapie zaznaczone są, na południowo-zachodnim wybrzeżu, wystające z morza ostre skały Petra tou Romiou - tu właśnie miała się wynurzyć z piany Afrodyta, grecka boginii miłości ipiękna.
Legenda Cypru nie na tym się jednak wyczerpuje. W średniowieczu wyspa była miejscem odwiedzanym przez krzyżowców, król Ryszard Lwie Serce w roku 1190 nie gdzie indziej tylko w Limassol ożenił się z Berenegarią z Nawarry. W XV wieku król Cypru Jakub II Bastard poślubił w Famaguście piękną Wenecjankę Katarzynę Cornaro "pośród okazałych uroczystości". Dodajmy, że tam też toczy się akcja szekspirowskiego "Otella".
Turyści najtłumniej przyjeżdżają na Cypr latem, w pełni sezonu. Ja jednak polecałabym odwiedzenie wyspy wiosną, najlepiej w maju. Z kilku powodów: jest wtedy mniej tłoczno i panuje wyjątkowo sprzyjająca pogoda, w maju średnia temperatura powietrza na wybrzeżu wynosi 26, 5 stopni C, wody - 18, 5 stopnia C. W porównaniu z upałami lipca i sierpnia - średnio ponad 32 stopnie C, a maksymalnie nawet 45...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta