Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

22 maja 1996 | Kultura | KM JZ

Informacje

Pro: Motylki, rycerze i ofiary

Odpowiedź na tytułowe pytanie postawione przez Joannę Chmielewską jest niemożliwa. Wiadomo przecież, że z mężczyzną wytrzymać się nie da. Choć jednocześnie jakoś trzeba. "Współżycie z mężczyzną to nie żadne śmichy chichy, tylko ciężka praca" -- mówi poradnik Joanny Chmielewskiej. Byłaby to prawda ponura, gdyby nie to, że autorka obudowała ją umiejętnie anegdotami, aforyzmami i żartami. Połączyła humor z obserwacjami obyczajowymi i psychologicznymi. W naszej literaturze, najczęściej bardzo poważnej, ta dowcipna książka działa jak terapia śmiechem. Zwłaszcza na feministki, traktujące problemy z płcią przeciwną nadmiernie serio.

W powieściach Joanny Chmielewskiej sensacyjne przygody najczęściej są udziałem kobiet, ale bohaterami bywają też mężczyźni. Jeden z nich, Lesio Kubajek, postanowił zabić personalną i zakupił lody kalipso w celu otrucia znienawidzonej prześladowczyni, która odnotowywała wszystkie jego spóźnienia do pracy. Trudno o lepszą analizę męskiej psychologii. Można ją uznać za preludium do nakreślonych celnie w niniejszym poradniku męskich portretów. Chmielewska proponuje ciekawą typologię: mamy więc okazy samców rzadkie, jak "rycerz" i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 759

Spis treści
Zamów abonament