Traktat o sztuce teatru
"Improwizacje wrocławskie" Andrzeja Wajdy
Traktat o sztuce teatru
"Improwizacje wrocławskie" w reżyserii Andrzeja Wajdy, zbudowane z "Improwizacji wersalskiej" Moliera, "Improwizacji paryskiej" Jeana Giraudoux i "Improwizacji wrocławskiej" Tadeusza Różewicza to sceniczny traktat o sztuce teatru, którego twórcy od wieków znajdują się w sporze z oczekiwaniami władzy, krytyków i publiczności. Obecność na premierze prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i wicepremiera Grzegorza Kołodki sprawiły, że publicystycznej aktualności nabrały dialogi o finansowaniu teatru ("Improwizacja paryska") , a cytat "Panie premierze, trochę szaleństwa w rządzeniu, więcej poezji w finansach" ma olbrzymią szansę wejść do języka potocznego.
Jako punkt wyjścia Andrzej Wajda przyjął "Improwizację wersalską", utwór jak dzisiaj powiedzielibyśmy autotematyczny, w momencie powstania (1663) będący gorącą polemiką Moliera z adwersarzami z teatru Hotel de Bourgogne. "Improwizacja" Moliera pełni w spektaklu rolę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta