Stare, ale nie bardzo
Stare, ale nie bardzo
Życie dowodzi, że także w nauce zdarza się casus rozdawanych samochodów w Londynie: w rzeczywistości okazuje się, że nie w Londynie, lecz w Moskwie, nie samochody, ale rowery i nie rozdają, a kradną. Ryty naskalne odkryte w Portugalii, w dolinie rzeki Coa, wedle najnowszych wieści, mają nie 20 000 ale 6500 lat, zaś najprawdopodobniej 650. W tej sytuacji, w świecie nauki, czyli w świecie racji rozpętały się emocje.
Po szkodzie, przed szkodą
W 1984 roku w pobliżu doliny, którą płynie rzeka Coa, natrafiono na paleolityczne ryty naskalne, przedstawiające głównie zwierzęta, sprzed mniej więcej 20 000 lat. Te skarby kultury sczezły bezpowrotnie, ponieważ zalała je woda spiętrzona pobliską tamą. Minęła dekada. W 1994 rozpoczęto budowę kolejnej zapory w dolinie Coa. I znowu natrafiono na ryty. Tym razem jednak odkrywca -- profesjonalny prehistoryk Nelson Rebanda -- podniósł wrzawę, zawiadomił Portugalski Instytut Dziedzictwa Architektonicznego i Archeologicznego (IPPAR) . Niestety, i tym razem pracownicy instytutu nie przywiązali większej wagi do odkrycia. Dopiero zaalarmowana prasa i opinia publiczna zdobyły się na skuteczne działania, pikietowano stosowne budynki rządowe, rezydowano w samej dolinie. Posypały się oskarżenia pod adresem urzędników odpowiedzialnych za budowę zapory. Ostatecznie, prace budowlane wstrzymano do czasu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta