Niezależny bank centralny
Jak to robią w Bundesbanku
Niezależny bank centralny
Po smutnych doświadczeniach ostatniej epoki, gdy bank centralny podlegał instrukcjom rządu i nie prowadził niezależnej polityki monetarnej, a także ostatnich lat, gdy kolejni ministrowie finansów próbują dostosować politykę NBP do swych oczekiwań, jasne jest, że warunkiem stabilności finansowej państwa i jego gospodarczego rozwoju jest niezależny bank centralny, będący nie tylko strażnikiem waluty, lecz także "bankiem banków", zajmującym nadrzędną pozycję wobec innych banków, oraz centralnym ośrodkiem, w którym zbiegają się wszystkie dane i informacje niezbędne do prowadzenia niezależnej polityki monetarnej.
Przygotowując ustawę o NBP z 1989 r. , autorzy działali pod "natchnieniem" niemieckiej ustawy o banku centralnym. Także dziś, gdy przygotowywane są nowe rozwiązania prawne dotyczące banku centralnego, warto zapoznać się z zasadami działania najsłynniejszej instytucji finansowej zjednoczonej Europy, jaką jest Niemiecki Bank Federalny.
Bundestag nie ma prawa
Powołany został przez rząd NRF w 1957 r. jako federalna korporacja prawa publicznego, z siedzibą we Frankfurcie nad Menem. Jest w pełni niezależny i autonomiczny, a Bundestag nie może uchwalić żadnego aktu prawnego, który ograniczałby decyzje Bundesbanku.
Władzą naczelną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta