Soroche, postrach alpinistów
Trwają ostatnie przygotowania ekspedycji do źródeł Amazonki
Soroche, postrach alpinistów
Jacek Pałkiewicz
Pierwszy raz miałem do czynienia z soroche, typową chorobą górską w Andach, wiele lat temu i pamiętam, że miejscowi Indianie zawsze uważali tę dolegliwość za boską przeszkodę, mającą na celu powstrzymanie śmiałków przed wtargnięciem na szczyty leżące u podnóża nieba. Kilkakrotnie byłem świadkiem, jak miejscowa ludność składała ofiary w dolinach przy wielkich skupiskach kamieni wznoszonych od niepamiętnych czasów.
Teraz, w trakcie organizacji ekspedycji w poszukiwaniu właściwego źródła Amazonki, problem ten znowu staje się aktualny. Z powodu soroche niejedna wyprawa załamała się właśnie tam, gdzie w lipcu zamierzamy rozpocząć naszą działalność eksploracyjną.
Choroba ta wywołana niedotlenieniem organizmu i nadmiernym wysiłkiem na dużych wysokościach daje się bardziej we znaki niż w innych wysokich rejonach świata, a to dlatego, że tamtejsze powietrze jest bardziej suche niż gdzie indziej.
Ze wzrostem wysokości zmniejsza się gęstość powietrza i ciśnienie tlenu, w związku z czym organizm musi się przystosować do niecodziennych warunków. Na wysokości 1900 mn. p. m. ciśnienie spada o 20 proc. w stosunku do tego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta