Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawica na lewo, lewica na prawo

29 maja 1996 | Świat | AK

Prawica na lewo, lewica na prawo

Aleksander Klugman z Tel Awiwu

W środę 29 maja po raz pierwszy odbędą się w Izraelu podwójne wybory. Oprócz głosowania na kandydatów poszczególnych partii do parlamentu wybierany będzie również bezpośrednio premier. Nowy szef rządu nie zostanie więc -- jak dotychczas -- wyznaczony przez prezydenta w oparciu o zalecenia klubów poselskich, a następnie zatwierdzony przez parlament. Na stanowisko to zgłosiło się dwóch kandydatów -- Szimon Peres, popierany przez blok lewicy i ugrupowania arabskie, oraz Benjamin Netanjahu, za którym stoi prawica oraz partie religijne.

Formalnie walka wyborcza toczy się między kilkudziesięcioma partiami i koalicjami ubiegającymi się o miejsca w Knesecie, ale w rzeczywistości koncentruje się wokół Peresa i Netanjahu. Zgodnie z ordynacją, jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 proc. głosów, to po miesiącu odbędzie się druga tura, w której będzie rozstrzygać zwykła większość. Według sondaży obaj kandydaci cieszą się poparciem około połowy elektoratu, z lekką i dość chwiejną przewagą dla Peresa, ale żaden z nich nie przekracza potrzebnych do zwycięstwa 50 proc.

Nowa ordynacja, po raz pierwszy zastosowana w tych wyborach, jest kompromisem między dotychczasowym stanem -- gdy o wyborze szefa rządu decydowały kluby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 765

Spis treści
Zamów abonament