Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo wyznaniowe: osiem projektów ustaw

29 maja 1996 | Prawo | ŻS

Przed pierwszym czytaniem

Prawo wyznaniowe: osiem projektów ustaw

Żaneta Semprich

Przełom w polskim prawie wyznaniowym zapoczątkowały dwie ustawy z maja 1989 r. : o stosunku państwa do Kościoła katolickiego oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. W latach następnych uchwalone zostały kolejne, dotyczące kościołów: Polskiego Autokefalicznego Prawosławnego (z 1991 r. ), Ewangelicko-Augsburskiego i Ewangelicko-Reformowanego (obie z 1994 r. ), Ewangelicko-Metodystycznego, Chrześcijan Baptystów, Adwentystów Dnia Siódmego i Polskokatolickiego (wszystkie z 1995 r. ).

Dziś dość często spotkać się można z opiniami o różnych mankamentach większości ww. aktów. Ustawy te -- argumentują ich krytycy -- powstawały na różnych etapach rozwoju prawa wyznaniowego; efektem są m. in. spore różnice w traktowaniu różnych kościołów, nie zawsze uzasadnione. Mówią też, że dotychczasowe doświadczenia dowodzą nietrafności pewnych przepisów, powinny być one zatem jak najszybciej skorygowane.

Efektem tych poglądów są cztery poselskie projekty, nad którymi debata odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu: o zmianie ustaw o stosunku państwa do niektórych kościołów w RP, nowelizujące ustawę o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz ustawę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 765

Spis treści
Zamów abonament