Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trójkąt rywalizacji i współpracy

13 czerwca 1996 | Świat | MW

NATO, Unia Europejska i Unia Zachodnioeuropejska

Trójkąt rywalizacji i współpracy

Maria Wągrowska

Unia Zachodnioeuropejska stała się "europejskim filarem" NATO. Ale formalne określenie relacji między tymi dwiema organizacjami nie przesądza, jak w praktyce wyglądać będzie podział funkcji między nimi. Niepodobna przewidzieć, czy Europa Zachodnia będzie chciała ponosić koszty własnej obrony bądź misji pokojowych w regionach konfliktów i emancypować się od Ameryki Północnej czy też nie. Nie można więc jeszcze powiedzieć, czy UZE rzeczywiście zyska na znaczeniu w stosunku do sojuszu transatlantyckiego.

Do tej pory nie wiadomo też, jak będzie wyglądać zależność pomiędzy UZE a Unią Europejską. Czy UZE, którą wielu komentatorów na wyrost określa mianem "zbrojnego ramienia" UE, połączy się z Unią Europejską czy też zachowa autonomię. Ale jedną tezę można zaryzykować: Unia Zachodnioeuropejska zaczyna być "języczkiem u wagi" w stosunkach między partnerami z obu stron Atlantyku, a także pomiędzy samymi Europejczykami.

Ameryka jako tabu

Przeciwko uczynieniu z Unii Zachodnioeuropejskiej "europejskiego filaru" NATO przemawiały głównie trzy argumenty: Po pierwsze, zakładano, że rozwiązanie jakiegokolwiek problemu bezpieczeństwa Europy wymaga zaangażowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 778

Spis treści
Zamów abonament