Maksimum uprawnień, minimum obowiązków
Ustawa dla posłów i senatorów
Maksimum uprawnień, minimum obowiązków
Najpóźniej w piątek Prezydent RP musi zadecydować o podpisaniu lub niepodpisaniu ustawy z 9 maja o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Ostatni to więc moment, by przyjrzeć się, co sobie -- i nam, czyli elektoratowi -- parlament zafundował.
"Posłowie i senatorowie wykonują swój mandat, kierując się dobrem Narodu" -- stwierdza art. 1 ustawy. Mając ten przepis w pamięci, przeanalizujmy niektóre z 57 artykułów tego aktu.
Nikt rozsądny nie zakwestionuje prawa posłów (senatorów) do immunitetu, czyli -- jak stwierdza tzw. mała konstytucja -- niemożności pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej, aresztowania lub zatrzymania bez zgody Sejmu. Dlaczego jednak twórcy ustawy poszerzają ten przywilej na odpowiedzialność karnoadministracyjną (art. 7) ? Uchwalono przepis niezgodny z konstytucją i z pewnością nie mający nic wspólnego z dobrem Narodu. Fakt, iż tej treści norma była w poprzedniej ustawie, niczego nie zmienia; przeciwnie -- była świetna okazja treść nowej ustawy dopasować do konstytucji.
Z kolei art. 8 stwierdza, że immunitet dotyczy również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta