Unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego
Unieważnienie prawa z rejestracji znaku towarowego
Wacław Dawidowicz
Ustawa z 31 grudnia 1985 r. o znakach towarowych już w początkowych artykułach posługuje się zwrotem "prawo z rejestracji znaku towarowego". Wydaje się, że został on zapożyczony z mowy potocznej i wyraża techniczny proces powstawania prawa do znaku towarowego. Wywołuje to wrażenie, że czynność rejestracji jest samoistnym źródłem prawa do znaku towarowego. Tymczasem formuła ta przesłania prawny mechanizm powstawania tego prawa.
Art. 43 ust. 4 i art. 44 ustawy mówią wyraźnie o "decyzji w sprawie odmowy rejestracji znaku towarowego" oraz wymieniają "decyzję o rejestracji znaku towarowego". Jest zatem oczywiste, iż prawo do znaku towarowego powstaje nie wskutek technicznej czynności rejestracji (wpisania do rejestru znaków towarowych) , lecz z decyzji Urzędu Patentowego, który ustanawia w niej publicznoprawny tytuł do "wyłącznego prawa używania znaku towarowego w obrocie gospodarczym na całym terytorium państwa" (art. 13 ust. 1 ustawy) .
W ujęciu prawniczym ustawowy zwrot "prawo z rejestracji znaku towarowego" należy rozumieć jako prawo z decyzji Urzędu Patentowego, w której organ ten orzekł o nadaniu podmiotowi, który zgłosił projekt znaku towarowego, prawo do tego znaku.
Zwrot "wniosek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta