Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank sprzeciwów

13 czerwca 1996 | Kraj | AK

Lekarze radzą tym, którzy nie zgadzają się zostać po śmierci dawcami organów i tkanek do transplantacji, zawsze mieć przy sobie sporządzone własnoręcznie oświadczenie sprzeciwu

Bank sprzeciwów

Andrzej Kaczyński

W polskiej ustawie transplantacyjnej z 26 października 1995 r. przyjęto, wzorem większości krajów europejskich, zasadę "zgody domniemanej" w przypadku pobrania do przeszczepu od nieżyjącego dawcy organów, tkanek lub komórek. Ustawodawca zagwarantował jednocześnie każdemu niczym nie ograniczone prawo do zgłoszenia sprzeciwu.

Sprzeciw można wyrazić na trzy, potraktowane w ustawie równorzędnie, sposoby: w postaci własnoręcznie spisanej woli, oświadczenia złożonego ustnie w momencie przyjęcia do szpitala w obecności dwóch świadków i zgłoszenia zastrzeżenia do centralnego rejestru sprzeciwów. Ten ostatni sposób jest powszechnie uznawany za najskuteczniejszy. Ale po przeszło siedmiu miesiącach od uchwalenia ustawy, po pół roku od jej ogłoszenia i po trzech miesiącach jej obowiązywania, minister zdrowia, na którego ustawodawca nałożył to zobowiązanie, wciąż nie wydał rozporządzenia o ustanowieniu centralnego rejestru sprzeciwów ani o "sposobie istnienia pisemnego lub ustnego sprzeciwu".

Podczas drugiego czytania projektu ustawy w Sejmie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 778

Spis treści
Zamów abonament