Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piwnica to bal oszalały

15 czerwca 1996 | Kultura | JS

Piwnica to bal oszalały

Jerzy Sadecki

Autentyczne stado baranów idosłownie cały Kraków zapowiada swój udział w szalonym pochodzie na 40-lecie Piwnicy pod Baranami. Piotr Skrzynecki ijego artyści wyruszą w sobotę o godz. 19. 00 z ulicy Bernardyńskiej spod Wawelu. -- Pochód będzie się składał z 44 różnorakich elementów, ale szczegółów nawet na mękach nie ujawnię! Trzeba przyjść i zobaczyć -- mówi Piotr Ferster, dyrektor Piwnicy. Piwniczne towarzystwo i jego goście przejdą Drogą Królewską na Rynek, gdzie ustawiona będzie trybuna honorowa, a następnie na Błonia. Tam odsłonięta zostanie makieta Pomnika Baranów autorstwa Bronisława Chromego. A wieczorem, po godzinie 21. 00 na krakowskich Plantach -- od placu Szczepańskiego po Wawel -- rozpocznie się wielki bal. Na pięciu estradach do tańca zagrają zespoły prezentując muzykę z pięciu dziesięcioleci. Aż do rana.

Piotr Skrzynecki zwykł mówić, że do powstania kabaretu niezbędna jest piwnica (po francusku cave) , a w niej bar i. .. coś jeszcze (po francusku "i" znaczy et) . Razem: ca-bar-et!

Piwnica jest sędziwa, z gotyckimi sklepieniami, osadzona mocno w historii; już w 1466 roku źródła pisane potwierdzają fakt istnienia głębokich piwnic pod kamienicami na rogu Rynku Głównego i ul. Świętej Anny. Te piwniczne pomieszczenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 780

Spis treści
Zamów abonament