Nowa spółka bez kredytów i pracowników
Sejmowa burza wokół Stoczni Gdańskiej
Nowa spółka bez kredytów i pracowników
Dokończenie 1
Kaczmarek krytycznie odniósł się do koncepcji utworzenia Nowej Stoczni Gdańskiej. Rząd byłby gotów ją zaakceptować, jednak pod określonymi warunkami.
Franciszek Potulski z SLD obarczał odpowiedzialnością za złą sytuację samo przedsiębiorstwo.
-- Zakład służył zbyt często do innych celów niż produkcja statków -- mówił. Zgodnie ze słowami Potulskiego, stocznia jest zobowiązana do wybudowania 20 statków, które przyniosą straty.
-- To nie rząd podpisywał te kontrakty -- mówił. -- Polityczne rozgrywki wokół stoczni nie poprawią jej sytuacji. Upadłość ułatwi poszukiwanie nowych rozwiązań.
Pozostali posłowie byli jednak zdania, że za dramatyczną sytuację Stoczni Gdańskiej odpowiedzialny jest jednak rząd będący właścicielem 60 proc. akcji przedsiębiorstwa oraz prowadzący politykę mocnej złotówki, która uderza w eksporterów.
Waldemar Pawlak (PSL) mówił, że tylko w 1995 roku zakład stracił 1 bln złotych z powodu aprecjacji złotówki.
-- To prawda, że stocznia nie służyła tylko do produkcji statków -- mówił Jacek Taylor (UW) . -- W grudniu 1970 roku stoczniowcy wyszli na ulicę, w sierpniu 1980 roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta