Głośne milczenie
Jaka konstytucja w Rzeczypospolitej -- polemika z Maciejem Rybińskim
Głośne milczenie
Wojciech Sadurski
W końcówce swojego artykułu "Most między pokoleniami" ("Plus Minus" z 18--19 maja) Maciej Rybiński wzywa do dyskusji o konstytucji "póki jeszcze nie jest za późno". Z chęcią podejmuję to zaproszenie, choć mam pewne wątpliwości co do diagnozy, dotyczącej -- jak pisze Rybiński -- "zupełnego milczenia społeczeństwa -- i milczenia intelektualistów" w tej sprawie.
Rybiński rozpoczyna swój artykuł długim lamentem nad brakiem dyskusji o podstawowych zasadach ustrojowych i prawnych, jakie mają być przedmiotem Konstytucji Rzeczypospolitej. Tymczasem gazeta, w której artykuł się ukazał, od lat publikuje artykuły -- często bardzo teoretyczne i fundamentalne -- o sprawach konstytucji, pióra głównie Piotra Winczorka, ale także czasami Leszka Wiśniewskiego, Marka Piechowiaka i innych. Gdzie więc patrzał Rybiński, szukając bezskutecznie "sporów intelektualnych, wynikających z różnicy poglądów na istotę państwa" i konstatując, że "w efekcie tworzy się konstytucję bez intelektualnego fundamentu"?
Może pominął gazety codzienne i jego lament wynika z braku bardziej pogłębionej dyskusji w periodykach trudniejszych, bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta