Inaczej niż przewidywano
Jak program NFI wpływa na rynek kapitałowy
Inaczej niż przewidywano
Tworzenie i wdrażanie programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych od początku wiązało się z różnymi perturbacjami i nieprzewidywanymi wcześniej wydarzeniami. Kolejny etap tego procesu -- dematerializacja świadectw udziałowych -- też okazuje się odmienny od wcześniejszych oczekiwań. Wciąż trudno więc prognozować, jaki będzie ostatecznie wpływ tego programu na transformację gospodarki, a w szczególności -- na polski rynek kapitałowy.
Popularność większa niż przewidywano
Pierwszą niespodzianką jest już sama popularność programu. Badania socjologiczne sprzed momentu rozpoczęcia wydawania świadectw udziałowych sugerowały, że być może tylko około 6 mln osób zgłosi się po świadectwa. Tymczasem obecnie odebranych zostało już prawie 15 mln świadectw udziałowych i jest jeszcze ponad 5 miesięcy dla tych, którzy chcą wziąć udział w programie.
Według badań zleconych niedawno przez Ministerstwo Przekształceń Własnościowych, po świadectwa może zgłosić się nawet 80-90 proc. uprawnionych, czyli w programie wzięłoby udział 22-25 mln dorosłych obywateli. Nie oznacza to wcale, że tyle tych papierów wartościowych pojawi się na rynku. Niektóre osoby, zwłaszcza starsze, mogą zatrzymać świadectwa i nie znając reguł programu w ogóle nie zamienić ich na akcje NFI....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta