Przegrzana planeta
Zmiany klimatu mogą spowodować 20-proc. spadek dochodów świata
Przegrzana planeta
Lata mamy coraz gorętsze, na co wskazują badania naukowe. Od stu lat obserwujemy trend ociepleniowy -- mówi prof. Maciej Sadowski, kierownik Ośrodka Ochrony Klimatu Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie. Średnia temperatura Ziemi wzrosła w tym czasie od 0, 3 st. do 0, 6 st. C.
W Warszawie słupek rtęci na termometrach dokołysał się już do poziomu 33, 3 st. C. Tegoroczny czerwiec jest rekordowo gorący.
Ocieplenie planety rolnicy przeliczają na kwintale wyschniętego zboża. Strażacy liczą hektary spalonych lasów. Nad kraje wyspiarskie nadciąga kataklizm -- alarmują klimatolodzy. A Zieloni wzywają do niezwłocznego zredukowania emisji dwutlenku węgla -- głównego sprawcę efektu cieplarnianego.
Najnowszy raport IPCC ostrzega
Nowy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu zostanie opublikowany w tym roku i w zasadzie potwierdza wnioski dotyczące zmian i zagrożenia klimatu przedstawione we wcześniejszych dokumentach. Naukowcy nie mają wątpliwości, że oddziaływanie cząsteczek gazów cieplarnianych w atmosferze na bilans energetyczny Ziemi jest silniejsze niż oceniano poprzednio. Ok. 70 proc. obserwowanego wzrostu koncentracji dwutlenku węgla jest wynikiem emisji w ciągu ostatnich 50 lat.
Badania wykazały, że lodowce...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta