Parma -- literatura, muzyka, parmezan
Parma -- literatura, muzyka, parmezan
W grze skojarzeń Parma przywołuje 3 hasła. Pierwsze -- związane z literaturą (Stendhal) , drugie -- z muzyką (Verdi i Toscanini) , trzecie zaś -- ze sztuką kulinarną (parmezan) . To nieduże miasto, leżące na Nizinie Padańskiej (na szlaku łączącym Bolonię z Mediolanem) , ma wielowiekową tradycję artystyczną i obfituje we wspaniałe zabytki oraz dzieła sztuki.
Początki Parmy są etruskie, dopiero w 183 r. p. n. e. stała się kolonią rzymską. Już w średniowieczu zyskała świetność. Od XIV po XVI wiek rządziły nią znamienite rody -- Viscontich, Sforzów -- oraz Francuzi i papiestwo. W połowie XV stulecia na mocy decyzji papieża Pawła III, Parma stała się stolicą księstwa z władcą w osobie papieskiego syna -- Pier Luigiego Farnese, który dał początek rządzącej tu przez prawie 200 lat dynastii. W XVIII wieku księstwo Parmy, dzięki Burbonom, uzyskało szyk francuski, a jego stolica -- miano "włoskich Aten". Po krótkim epizodzie napoleońskim Kongres Wiedeński przyznał Parmę Marii Luizie, córce imperatora Franciszka I i drugiej żonie Napoleona. W 1860 r. , w wyniku plebiscytu, miasto stało się częścią zjednoczonych Włoch.
Na zwiedzenie głównych zabytków Parmy potrzeba przynajmniej dwóch dni.
Warto zobaczyć:
W sercu parmeńskiej Starówki stoi jedna z piękniejszych we...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta