Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żal i zdziwienie

10 lipca 1996 | Gazeta | AW MD

Po kieleckim wystąpieniu Elie Wiesela

Żal i zdziwienie

Dokończenie 1

Zamiast niesłusznie oskarżać cały naród o rzekomy antysemityzm i bić się w piersi w jego imieniu, premier Cimoszewicz powinien przeprosić za zbrodnię, której dokonali jego ideowi poprzednicy" -- głosi protest. "Jeszcze bardziej zabolało nas wystąpienie Elie Wiesela. Jego niestosowne porównanie pogromu kieleckiego do holocaustu oraz kategoryczne żądanie usunięcia krzyży z Oświęcimia uważamy za polityczny nietakt i moralną podłość".

Liderzy ZChN nazwali wypowiedź Elie Wiesela wyrazem nietolerancji. "Zbulwersowało to nas. W tym obozie nie ginęli tylko Żydzi, ale też chrześcijanie. Szanujemy symbole innych religii i oczekujemy tego samego od Żydów" -- stwierdził wiceprezes ZChN Tomasz Szyszko. Liderzy Zjednoczenia odnieśli się także do innego fragmentu przemówienia Wiesela. Powoływał się on na deklarację Włodzimierza Cimoszewicza, który miał obiecać, że osobiście zajmie się sprawą usunięcia krzyży z Brzezinki. "Byłoby rzeczą oburzającą, gdyby premier rządu RP podejmował takie zobowiązania" -- powiedział Szyszko, natomiast rzecznik ZChN Michał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 801

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament