Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Literackoprawny status programów komputerowych

10 lipca 1996 | Prawo | AS

Literackoprawny status programów komputerowych

Andrzej Szewc

Art. 74 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24, poz. 83) stanowi, iż programy komputerowe (w skrócie PK) "podlegają ochronie jak utwory literackie, o ile przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej". Warto nieco bliżej przyjrzeć się temu interesującemu przepisowi.

O jego proweniencji wiele już u nas pisano. Mniej uwagi poświęcono natomiast sensowi i skutkom zawartego w nim postanowienia.

Przede wszystkim nasuwa się pytanie, czy w świetle tego przepisu PK mogą być -- na gruncie prawa autorskiego -- uznane za dzieła literackie. Odpowiedź, w moim przekonaniu, jest przecząca, i to z dwóch powodów. Po pierwsze, art. 1 ust. 2 pkt 1 pr. aut. , zawierający przykładowe wyliczenie utworów podlegających ochronie, odróżnia utwory literackie i PK, zaś ujęcie ich w tej samej grupie wynika jedynie z analogicznego sposobu wyrażenia obu tych kategorii ("utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi") . Drugi powód to użycie słowa "jak"

w znaczeniu "tak jak", "na równi z", a nie "jako" (scil. "jako będące utworami literackimi") . Dodatkowym potwierdzeniem słuszności takiej interpretacji jest potoczne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 801

Spis treści

Media, Internet

Zamów abonament