Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Euro w ogniu krytyki

18 lipca 1996 | Ekonomia | JB

Narzędzie dla rządów czy dla integracji europejskiej

Euro w ogniu krytyki

Nie ma już chyba kraju w Unii Europejskiej, którego rząd nie rozpocząłby radykalnego programu uzdrowienia finansów publicznych i spełnienia kryteriów Europejskiej Unii Walutowej ustalonych w Maastricht. Tymczasem sami ekonomiści wciąż są podzieleni, czy stworzenie wspólnej waluty europejskiej będzie korzystne dla gospodarek Starego Kontynentu.

Polemiki między zwolennikami i przeciwnikami euro były także jednym z głównych akcentów niedawnego Międzynarodowego Sympozjum Zarządzania w St. Gallen. Zdaniem prof. Norberta Waltera, głównego ekonomisty Deutsche Bank, szanse, że euro ujrzy światło dziennie 1 stycznia 1999 r. nie są większe niż 50 proc. Jeśli jednak wspólna moneta nie zostanie wprowadzona w przewidzianym terminie, to zawód będzie tak duży, że ponowna szansa na unię walutową nie pojawi się przed 2010 r. , wraz z nastaniem nowego pokolenia. Dziś największym ryzykiem dla powodzenia projektu jest niespełnienie przez krytyczną liczbę państw kryteriów traktatu z Maastricht, co wraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 808

Spis treści
Zamów abonament