Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"Złamana ława"

18 lipca 1996 | Prawo | JJ

Jak to z upadłością bywa

"Złamana ława"

Jerzy Jacyszyn

Słowo "bancarotta", tłumaczone jako "złamana ława", wywodzi się etymologicznie z tradycji kupieckiej, a ściślej z praktyki łamania ławy, gdy dłużnik nie spłacał swoich wierzycieli. U nas znane jest jako upadłość.

Od razu trzeba postawić pytanie, jaki jest cel postępowania upadłościowego i jego sens prawny. Pojawia się wiele różnych, często sprzecznych ze sobą opinii, wywołujących chaos w rozumieniu ogłoszenia upadłości, w uruchomionej procedurze upadłościowej, w skutkach uznania podmiotu gospodarczego za upadły.

W literaturze krajowej cel postępowania upadłościowego jest zarysowany dość wyraźnie. Uważa się, iż upadłość podmiotu gospodarczego jest regulatorem, weryfikacją i selekcją przedsiębiorstw (podmiotów gospodarczych) , niezależnie od ich rodzaju, charakteru, zadań gospodarczych, jeśli posiadają tzw. zdolność upadłościową. Upadłość jest instrumentem alokacji finansowej środków podmiotów gospodarczych, wywołującym w efekcie zjawisko pozytywne. Ponadto podkreśla się, iż upadłość to nie patologiczny czynnik destabilizacji gospodarczej, lecz raczej instrumentarium umożliwiające szybkie przemieszczenie do innych podmiotów gospodarczych środków rzeczowych, finansowych, pracowniczych.

W orzeczeniu Sądu Najwyższego z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 808

Spis treści
Zamów abonament