Konstytucyjne przyspieszenie
Ukraina ma nową ustawę zasadniczą i rząd. Pytanie, czy sukces polityczny prezydent zdoła przełożyć na reformy gospodarcze.
Konstytucyjne przyspieszenie
Piotr Kościński
Nowa konstytucja i zarazem nowy rząd to efekt trwających jeden dzień i jedną noc -- dwadzieścia trzy godziny -- burzliwych obrad ukraińskiego parlamentu. 28 czerwca br. Rada Najwyższa przyjęła nową ustawę zasadniczą większością 315 głosów "za" przy 36 "przeciw" i 12 wstrzymujących się. Komuniści i ich zwolennicy, którzy do niedawna blokowali przyjęcie konstytucji, zdecydowali się poprzeć kompromisowy projekt, obawiając się, że rozpisane przez prezydenta Leonida Kuczmę na wrzesień br. referendum konstytucyjne może być równoznaczne z rozwiązaniem parlamentu.
Po uchwaleniu konstytucji podał się do dymisji rząd premiera Pawła Łazarenki. Prezydent Leonid Kuczma powołał nowy gabinet, składający się w znacznej części z dotychczasowych ministrów.
Lewica blokuje
Najpierw, bardzo długo, pracowała Komisja Konstytucyjna, przedstawiając kolejne warianty ustawy zasadniczej. Na Ukrainie obowiązywało do niedawna "porozumienie konstytucyjne" pomiędzy prezydentem i parlamentem, wzorowane notabene na polskiej "Małej Konstytucji".
Początek prac parlamentarnych nad najważniejszym w państwie aktem prawnym datuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta