Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona klimatu i interes gospodarczy

17 grudnia 2010 | Eko+ | Andrzej Kraszewski
Chiny są największym producentem węgla kamiennego na świecie, emitują też najwięcej dwutlenku węgla. Protokół z Kioto nie nakłada żadnych ograniczeń  emisji na ten kraj, dlatego też sprzeciwia się on kolejnemu porozumieniu, ustalającemu nowe limity. Na zdjęciu elektrownia Wujing w Szanghaju
źródło: AFP
Chiny są największym producentem węgla kamiennego na świecie, emitują też najwięcej dwutlenku węgla. Protokół z Kioto nie nakłada żadnych ograniczeń emisji na ten kraj, dlatego też sprzeciwia się on kolejnemu porozumieniu, ustalającemu nowe limity. Na zdjęciu elektrownia Wujing w Szanghaju

Andrzej Kraszewski: Cięcie emisji gazów cieplarnianych jest kosztowne, a kryzys nawet najbogatszym każe liczyć się z wydatkami. Sprzeczne interesy wymagają inteligentnej dyplomacji. Czy uda się to Europie, która chce być liderem w ochronie klimatu?

Już tylko najzacieklejsi sceptycy dyskutują, czy średnia temperatura na Ziemi się zwiększa. Wiele zamętu powodują doniesienia, nieraz podpisane przez utytułowanych luminarzy nauki, że to nie człowiek jest tego przyczyną.

Nie ma tu miejsca na szerszą dyskusję, należy jednak przyjąć, że istnieją poważne, naukowo sprawdzone dowody, że to człowiek, emitując do atmosfery ogromne ilości CO2 i innych gazów, naruszył delikatną równowagę obiegu węgla w przyrodzie i spowodował zmiany klimatu. Może to powodować częstsze susze, katastrofalne powodzie lub huragany, podniesienie się poziomu mórz i oceanów i wiele innych efektów. Jest więc teraz rolą człowieka, by skutkom tym zapobiec.

Uważa się, że należy utrzymać wzrost średniej temperatury poniżej 2 st. C, a jest to możliwe pod warunkiem, że powstrzymamy wzrost emisji gazów cieplarnianych do atmosfery do roku 2020, a do roku 2050 zredukujemy tę emisję o 50 proc. Pojawiły się nawet oczekiwania powstrzymania ocieplenia na poziomie 1,5 st. C, co wiązałoby się z 85-proc. redukcją emisji w 40 lat.

Jest jeszcze drugi, nie mniej ważny element: ochrona lasów, które są najtańszym, bo naturalnym sposobem redukcji poziomu CO2 w atmosferze.

Człowiek spala paliwa kopalne: węgiel, ropę i gaz, by wyprodukować energię elektryczną i ciepło, a także by móc podróżować i transportować towary. By była możliwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8805

Spis treści

Samochód w firmie

Nieruchomości w Trójmieście

Zamów abonament