Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

350 lat historii bankowości centralnej na świecie

17 grudnia 2010 | Bank banków | Waldemar Kozioł
W tym budynku  w dzisiejszym centrum Warszawy mieściła się pierwsza siedziba Banku Polskiego, powołanego  w 1828 r.
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
W tym budynku w dzisiejszym centrum Warszawy mieściła się pierwsza siedziba Banku Polskiego, powołanego w 1828 r.

Pierwszy bank centralny powstał w połowie XVII wieku w Szwecji. Wiele krajów jeszcze na początku XX wieku obywało się bez banków centralnych. Pierwszy Bank Polski utworzono jeszcze przed powstaniem listopadowym

We współczesnym świecie nie ma kraju, w którym nie funkcjonowałaby instytucja odpowiedzialna za emisję pieniądza. Banki centralne nie mają jednak długiej historii. Pierwotnie bowiem za bicie monety (podstawowej formy pieniądza) odpowiadali władcy, a obrót wekslowy (pieniądz kredytowy) prowadzony był z udziałem domów bankowych. Emisja monety uzależniona była od dostępności kruszcu (złota i srebra), jednak to władcy decydowali o zmianach ich wagi. Nie pozostawało to bez znaczenia dla realnej wartości pieniądza (ilości dóbr, które za te pieniądze można było kupić).

Kiedyś nie było tak jak dziś obligacji, więc władcy mogli zwiększać dochody, podnosząc podatki, zaciągając kredyty u bankierów i bijąc monety. Jednym z najłatwiejszych sposobów podnoszenia dochodów było bicie monet o mniejszej niż zakładano zawartości kruszcu. Budziło to zaniepokojenie poddanych.

Zachowały się instrukcje sejmikowe z lat 20. XVII wieku zobowiązujące posłów do wpływu na polskiego króla, by potrzeb planowanych wojen nie finansował psuciem pieniądza (biciem monet o mniejszej zawartości kruszcu, a więc mniejszej wartości nabywczej). Był to jedyny sposób kontrolowania jakości pieniądza. Jednak już wówczas ze względu na braki kruszcu szukano pomysłów na zwiększenie ilości dostępnych w gospodarce środków pieniężnych. W ich wyniku w XVII wieku pojawiły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8805

Spis treści

Samochód w firmie

Nieruchomości w Trójmieście

Zamów abonament