Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na zaproszenie urzędu skarbowego trzeba się koniecznie stawić

28 grudnia 2010 | Prawo i praktyka | Łukasz Sitek

Wezwany przez fiskusa podatnik w zasadzie nie ma wyjścia i powinien się pofatygować. Niekiedy jednak wystarczy wysłać pełnomocnika

Artykuł 155 ordynacji podatkowej (dalej op) mówi, że organ podatkowy może wezwać stronę do złożenia wyjaśnień, zeznań lub dokonania określonej czynności.

Przy czym zgodnie z tym przepisem organ może wezwać do osobistego stawiennictwa (w tym wypadku podatnik musi pojawić się sam, choć są wyjątki, o których dalej) albo przez pełnomocnika (wtedy może go reprezentować w urzędzie osoba, którą do tego upoważni). Przepis zezwala również na złożenie wyjaśnień na piśmie. 

O tym, który z tych sposobów będzie w danej sprawie właściwy, decyduje organ podatkowy. Przepis zastrzega jednak, że wezwanie dopuszczalne jest wtedy, gdy jest to niezbędne dla wyjaśnienia stanu faktycznego lub rozstrzygnięcia sprawy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 25 marca 2010 r. (I SA/Kr 28/10) stwierdził, że chodzi o takie sytuacje, gdy rozstrzygnięcie sprawy musi odbyć się np. przez przedstawienie stanowiska strony na piśmie, a także o takie, gdy w inny sposób nie da się w postępowaniu wyjaśnić stanu faktycznego i gdy pozostaną niewyjaśnione elementy niezbędne do podjęcia prawidłowego rozstrzygnięcia.

Zdaniem WSA treść wezwania musi zatem „odnosić się do niezbędności wyjaśnień do podjęcia prawidłowego rozstrzygnięcia określonej sprawy podatkowej”.

Nie tylko podatnik

Fiskus ma prawo wzywać w omawiany sposób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8813

Spis treści
Zamów abonament