Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co wolno sektorowemu przedsiębiorcy

28 grudnia 2010 | Prawo | Krzysztof Cichocki Tomasz Młodawski

Nie wszyscy przedsiębiorcy prowadzący działalność sektorową są zobowiązani do stosowania procedury zamówień publicznych – piszą radca prawny, partner w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz aplikant radcowski w tej kancelarii

Jeszcze do niedawna spółki państwowe i samorządowe miały faktyczny monopol w zakresie prowadzenia tzw. działalności sektorowej. Ten stan był podstawą powszechnego przekonania, że każdy podmiot wytwarzający energię, poszukujący lub wydobywający gaz, ropę naftową lub węgiel jest zobowiązany do stosowania przepisów ustawy – Prawo zamówień publicznych (pzp). Postępująca prywatyzacja i liberalizacja sektora energetycznego oraz nowe prywatne inwestycje w sektorze gazowym dają asumpt do zrewidowania dotychczasowych zapatrywań. Warto bowiem pamiętać, że przepisy pzp nie obejmują podmiotów prywatnych, które prowadzą działalność sektorową, nie korzystając w tym zakresie z praw szczególnych lub wyłącznych.

Jakich podmiotów dotyczy ustawa

Podstawowym celem pzp jest stworzenie jednolitego systemu wydatkowania środków publicznych oraz tych, które pozostają w gestii podmiotów kontrolowanych przez instytucje publiczne. Zobowiązane do stosowania przepisów pzp są zatem głównie jednostki sektora finansów publicznych, państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, tzw. instytucje prawa publicznego oraz ich związki.

Stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 4 pzp obowiązek stosowania tej ustawy może również spoczywać na podmiotach prowadzących tzw. działalność sektorową, tj. wykonujących jeden z rodzajów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8813

Spis treści
Zamów abonament