Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europejska Republika Federalna

25 lutego 2011 | Eko+ | Bronisław Misztal

Ludzie w Anglii, Niemczech czy we Francji, zmęczeni kryzysem, wkrótce zaczną sprzeciwiać się rosnącym jego kosztom i nie zechcą płacić na nieodpowiedzialne i słabe gospodarki

Zbliżająca się polska prezydencja w Unii Europejskiej przyniesie zapewne konieczność zdecydowania, czy Europa będzie mozaiką starych i nowych partnerów, z których każdy ciągnie finansową kołdrę w swoim kierunku, czy też zaczniemy szukać bardziej systemowego rozwiązania. Jest raczej wątpliwe, aby obecne węgierskie przewodnictwo niosło ze sobą nowe koncepcje funkcjonowania Unii.

Byłoby wielką szkodą, jeśliby Polska, obejmując unijne kierownictwo, podejmowała jedynie politykę zachowawczej administracji powierzonym majątkiem instytucjonalnym czy zamieniła swoją prezydencję w fiestę obchodów i występowania na salonach władzy, a nie podjęła jednocześnie próby wypracowania koncepcji dalszego rozwoju projektu zjednoczonej Europy. Także w obliczu wewnętrznej polaryzacji nastrojów w naszym kraju taki „zachowawczo-celebracyjny" model polskiej prezydencji osłabiłby szansę na dalsze reformy nad Wisłą.

 

Musimy pamiętać, że zezwolenie na to, by długi i obligacje cherlawych gospodarek europejskich były wykupywane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8862

Spis treści

Pięknie mieszkać

Zamów abonament