Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop na żądanie z puli bieżącego czy zaległego

25 lutego 2011 | Prawo i praktyka | Agata Lankamer-Prasołek Karol Lankamer

Jak ma postąpić szef, którego podwładny ma do wykorzystania ubiegłoroczny wypoczynek, a po 1 stycznia chce nagle przez dwa dni zostać w domu? Na pewno spełnić prośbę zatrudnionego. Ale co z rozliczeniem?

Pierwszy kwartał roku to dla pracodawców okres, w którym powinni rozplanować pracownikom cały zaległy urlop, jeśli nie chcą ryzykować mandatu od inspektora PIP. Z wyłączenia korzysta w tym wypadku jedynie niewykorzystana część urlopu udzielanego na żądanie pracownika, który zgodnie z art. 168 w zw. z art. 1672 k.p. traci żądaniowy charakter, stając się zwykłym urlopem.

Takie wnioski płyną również ze stanowiska Departamentu Prawnego GIP z 7 kwietnia 2008 r. (GPP-110-4560-170/08/PE). Urząd podkreślił tu, że urlop na żądanie przysługuje na rok kalendarzowy i z jego upływem traci swój szczególny charakter, lecz nie staje się urlopem zaległym.

Są rozbieżności Wątpliwość pojawia się w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8862

Spis treści

Pięknie mieszkać

Zamów abonament