Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samba i banda

25 lutego 2011 | Podróże | Monika Witkowska
Każda ze szkół samby paradujących na Sambodromie liczy 3 – 5 tysięcy tancerzy i muzyków
autor zdjęcia: Monika Witkowska
źródło: Fotorzepa
Każda ze szkół samby paradujących na Sambodromie liczy 3 – 5 tysięcy tancerzy i muzyków

Do jakiej szkoły najchętniej chodzą mieszkańcy Rio de Janeiro? Oczywiście do szkoły samby

 

Marzy ci się zwiedzenie Rio de Janeiro? To nie przyjeżdżaj tu w karnawale. Miasto przeżywa wtedy najazd 100 tysięcy turystów‚ a wiele muzeów jest zamkniętych‚ bo nie ma komu ich obsługiwać. Większość cariocas‚ jak mówią o sobie mieszkańcy Rio‚ ma wtedy wolne. To czas tańca‚ muzyki i zabawy.

Karnawałowe szaleństwo trwa wprawdzie tylko pięć dni‚ ale przygotowania do niego – prawie cały rok. Biorące w nich udział szkoły samby nie mają nic wspólnego z nauką tańca‚ bo przecież każdy carioca tańczyć sambę umie już w kołysce. To rodzaj klubu‚ społeczności skupiającej ludzi w różnym wieku i najróżniejszych zawodów połączonych wspólną pasją. Tą pasją jest samba i wszystko, co z nią związane.

Szkoła nie do nauki

Historię szkół samby (escolas de samba) zapoczątkowali czarnoskórzy imigranci z brazylijskiego stanu Bahia‚ którzy przeprowadzając się w końcu XIX wieku do Rio‚ przywieźli do tutejszych faveli‚ czyli najuboższych dzielnic‚ w których mieszkali‚ religijne obrzędy o afrykańskich korzeniach. Wkrótce zaczęto organizować prowadzone przez orkiestrę ogólnodostępne pochody‚ a z czasem na punkcie samby cariocas oszaleli. Pierwsza oficjalna grupa miłośników samby powstała w 1926 roku‚ a nazwała się szkołą‚ bo spotykała się w sali miejscowej szkoły. – My też tutaj nauczamy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8862

Spis treści

Pięknie mieszkać

Zamów abonament