Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od jakiej podstawy obliczyć VAT przy imporcie przez Niemcy

28 czerwca 2012 | Prawo i praktyka | Aneta Szwęch

Rozliczenia Opłaty uiszczane spedytorowi lub firmie transportowej nie mają wpływu na wysokość podatku od towarów i usług od nietransakcyjnego przemieszczenia towarów

- Spółka kupiła towary wyprodukowane przez kontrahenta z Chin. Transakcję potwierdziła faktura zakupu otrzymana od chińskiego dostawcy. Towary sprowadzono do Niemiec, gdzie nastąpiła ich odprawa celna. Organizację transportu towarów spółka zleciła polskiemu spedytorowi, który wystawiając fakturę, obciążył nas kosztami za fracht morski oraz transport drogowy na trasie Niemcy – Polska. Czy dodatkowe koszty za transport nabytych towarów powinny zwiększać podstawę opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia? – pyta czytelnik.

Przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (dalej WNT) podstawą opodatkowania jest kwota, którą nabywający jest zobowiązany zapłacić. Z art. 31 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że podstawa ta obejmuje również:

- podatki, cła opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem VAT,

- wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9269

Wydanie: 9269

Spis treści
Zamów abonament